Spartak Příbram - házená
 2004 FTStředa  20. ledna 2021 
 
Menu

Sponzorský koutek
ZAT a.s.
1.SčV spol. s r.o.
Elpro - Delicia a.s.
INTERNET Pb spol. s r.o. - poskytovatel internetu

Historie oddíluNěco z historie klubu Spartak PříbramHázená se podle mezinárodních pravidel začala v Příbrami hrát již v roce 1948, necelý rok po tom, co se objevila v tehdy ještě bývalém Československu. Jako úplně první soupeři proti sobě stanuly oddíly Sokola Úvaly a Sparty Praha. Tento zápas se odehrál na hřišti v Úvalech 30.11.1947. Nechá se říci, že příbramská házená patří mezi nejstarší v republice.

Za dlouhou dobu své existence dosáhl náš oddíl několika pěkných a zajímavých výsledků.

Prvním významným úspěchem bylo 2. místo ve finále mistrovství republiky mladších dorostenců v roce 1953 a účast družstva dorostenců v nejvyšších celostátních soutěžích v rozmezí 1953-1955.

V roce 1955, který se stal pro příbramské házenkáře skutečně úspěšný, příbramské dorostenky získaly titul přeborníka Československa a rok na to se radovaly z místa druhého.

Dalším úspěchem je postup dorostenců do dorostenecké ligy a to v letech 1966 a 1981. To se jim podařilo bohužel vždy jen na jednu sezonu.

V letech 1965-1973 patřilo družstvo Spartaku Příbram trvale ke špičce žákovské a dorostenecké házené v republice a dosáhlo řady úspěchů na mnoha turnajích i v zahraničí.

V posledních letech se zúčastnili mladší dorostenci a žáci finále mistrovství republiky. V mužské kategorii slavila Příbram úspěchy v roce 1956 a 1967, kdy se mužům podařilo probojovat do II.ligy, ale vždy jen na krátkou dobu. Do roku 1974 přesto Příbram patřila trvale ke špičce krajských soutěží.

Posledním a největším úspěchem v těchto letech je postup mužů v roce 1996 do III.ligy, která se hraje od roku 1992, a zároveň i jejich umístění po podzimní části soutěže (3.místo), když se až do šestého kola drželi na první příčce. Nakonec z toho bylo celkové 4.místo s 26 body.

Následující roky už nebyly tak úspěšné, ale družstvo Spartaku mělo vždy dostatečný bodový odstup od sestupujících týmů. Spartak se musel převážně potýkat se změnou stylu hry, protože z kádru družstva postupně odešli dva nejlepší střelci L. Valůch a L. Vöröš.